Prevence rakoviny prsu

   Vážené pacientky,

každá žena by si měla již od mládí zvyknout, že má samovyšetřovat prsy.

Samovyšetření by měla provádět pravidelně, vždy po skončení menstruačního krvácení. Prsy systematicky prohmatat a to včetně podpaží. Žláza by měla být víceméně symetrická. Podrobný postup "samovyšetření" můžete najít na stránkách www.mamo.cz, kde jsou i odpovědi na nejčastější otázky a aktuální seznam mamografických center.

V případě, že při samovyšetření prsů naleznete nějakou změnu, měla by jste se ihned objednat ke gynekologovi. Prsy vyšetří a případně Vás pošle na ultrazvukové či mamografické (podle věku) vyšetření. Do 40 let je vhodnější ultrazvukové vyšetření prsů, po 40. roce věku je přesnější mamografické vyšetření.

Bohužel preventivně tato zobrazovací vyšetření pojišťovny nyní běžně nehradí. Screening je hrazen až od 45 let pravidelně každé 2 roky mamografické vyšetření. Přesto ale by žena měla dál samovyšetření prsů pravidelně provádět.

Nicméně je velmi vhodné pravidelné samovyšetření doplnit jako samoplátce do 40. roku věku ultrazvukovým vyšetřením prsů, po 40. roce věku mamografickým vyšetřením (ideálně 2 x do 45 let, než ho začně pojišťovna proplácet). Na vyšetření nepotřebujete žádné doporučení, musíte si ho ale uhradit. Cena ultrazvuku je cca 300-600Kč, cena mamografu je 700-1000Kč. Interval vyšetření je závislý na věku, nálezu na prsech a rodinné zátěži, cca 2-3 roky.

Stačí se telefonicky objednat v jakémkoliv centru – viz. seznam na www.mamo.cz. Doporučení od gynekologa nepotřebujete, řeknete, že jste samoplátce. Výsledek je pak vhodné gynekologovi donést do Vaší karty. Je-li tam pak nějaká odchylka a v závěru jasně napsáno (nikoliv jen lékařem řečeno!!!) doporučení vyšetřujícím rentgenologem k pravidelným kontrolám, pak Vám gynekolog může dál psát doporučení a Vy nemusíte (v současné době – úhrady se stále mění) vyšetření hradit.

Někdy lze získat poukázku na vyšetření ultrazvekem při pochodech „AVON proti rakovině prsu“ nebo nyní do konce roku 2011 Městská část Praha 14 dává příspěvek 300Kč na vyšetření u žen s trvalým bydlištěm v tomto obvodu.