Informace pro těhotné

Máte zpoždění menses a myslíte si, že by jste mohla být těhotná? Pak si kupte v lékárně těhotenský test a podle návodu ho udělejte.

Je-li test pozitivní, pak se objednejte na vyšetření. Nejlépe 2-3 týdny po zpoždění menses, aby na ultrazvuku již bylo vidět miminko (embryo) s tlukoucím srdíčkem (UZ hrazený pojišťovnou). 

Ultrazvuk není pojišťovnou hrazenou součástí každé těhotenské kontroly. Za fysiologickou graviditu hradí UZ pojišťovna třikrát. Lze však miminko vidět pokaždé za přímou úhradu, viz. ceník. Chcete-li miminko vidět na ultrazvuku při každé plánované kontrole, zakupte "Těhotenský balíček".

Od 1.1.2020 dochází ke změnám v úhradách ultrazvuku ze stran pojišťoven.

Máte-li potvrzené těhotenství s tlukoucím srdíčkem miminka, další kontrola bude v 12. týdnu, tedy koncem třetího měsíce těhotenství. Do té doby je bohužel dnes vysoké riziko (asi 15%, i 20% podle různých zdrojů) samovolného potratu, proto se doporučuje radostnou zprávu příliš neříkat. Můžete mít pocity na zvracení, únavu, častější močení, lehké pobolívání v podbřišku jako před či při menses. Bolesti ale nesmí být křečovité a nesmíte špinit či krvácet - jestliže toto nastane, musíte být vyšetřena a vyloučeno riziko samovolného potratu.

V 12.týdnu gravidity lze provést tzv. I. trimestrální screening k vyhledávání genetického rizika pro Vaše dítě. Hned po potvrzení těhotenství s tlukoucím srdcem se objednejte na tento screening. Není hrazen zdravotní pojišťovnou, ale lze pak přímo na pojišťovne podat žádost o jeho alespoň částečné proplacení. Můžete se objednat např. porodnice Bulovka, Podolí, www.fetalnimedicina.cz v Hloubětíně, Vinohradská nemocnice apod.

11+0-13+0 tt: V této době se vystavuje u nás těhotenská průkazka, dělají se odběry krve (nebyl-li nikdy problém s játry, nemusíte být na lačno).

V této době budete objednána na vystavení těhotenské průkazky. Přijdete na lačno (od půlnoci nejezte, nepijte, můžete se ráno napít čisté vody). Provedeme základní těhotenské odběry.

14+0: Musíte se zaregistrovat ve Vámi vybrané porodnici - věnujte pozornost webovým stránkám porodnic a dle toho se osobně do dané porodnice dostavte, pak může být pozdě!

20+0-22+0: Povinný pojišťovnou hrazený ultrazvuk na odhalení vrozených vývojových anatomických vad plodu: počet končetin, tlukoucí srdce, uložení placenty prováděný gynekolokem a hrazený zdravotní pojišťovnou. Chcete-li mít výrazně vyšší jistotu, že miminko nemá vrozené vývojové vady, doporučuji ultrazvuk na "podrobnou morfologii plodu" v porodnici či genetickém centru, který pojišťovny nehradí. Počítejte s cenou 1.200-1.500,-Kč.

24+0-28+0: Test na těhotenskou cukrovku. Posíláme do laboratoře Aesculab, musíte být na lačno. Bude Vám odebrána krev na lačno, pak za hodinu a dvě hodiny. Od půlnoci nejezte, pít smíte jen čistou vodu. Den před testem večer nejezte velké množství sladkostí či sladkého ovoce (hroznové víno, banány, meloun apod.).

30+0-32+0: Povinný ultrazvuk na růst plodu a uložení placenty hrazený pojišťovnou. Dle domluvy buď v porodnici či v naší ambulanci.

od 36+0 kontroly v porodnici, kterou jste si sama zvolila. V porodnici po Vás budou chtít znát jméno a adresu dětského lékaře, kterého máte domluveného pro miminko. Budete-li mít problém s kojením, buď můžete konzultovat Vaši porodnici nebo Laktační ligu přes internet.

Četnost kontrol je různá u různých žen, ale zpravidla jednou za 4-6 týdnů, je-li vše v pořádku. Vždy s sebou musíte mít moč, bude se měřit tlak a budete se vážit. Miminko uvidíte na ultrazvuku za těhotenství celkem třikrát. Můžete mít samozřejmně ultrazvuk při každé kontrole - viz. Ceník nehrazených výkonů pojišťovnou.

Máte-li zájem o náš těhotenský balíček, prosím přečtěte si informovaný souhlas, doplňte a přineste s sebou. Děkuji.