Informace pro těhotné

Máte zpoždění menses a myslíte si, že byste mohla být těhotná? Pak si kupte v lékárně těhotenský test a podle návodu ho udělejte.

Je-li test pozitivní, pak se objednejte na vyšetření. Nejlépe 3 týdny po zpoždění menses (tj.7.týdnů od 1.dne poslední menstruace), aby na ultrazvuku již bylo vidět Vaše miminko (embryo) s tlukoucím srdíčkem (hrazený pojišťovnou). 

Ultrazvuk není pojišťovnou hrazen při každé těhotenské kontrole.

Za fysiologickou graviditu hradí UZ pojišťovna pouze třikrát. Lze však miminko vidět pokaždé za přímou úhradu, viz. ceník. Chcete-li Vaše miminko vidět na ultrazvuku při každé plánované kontrole, doporučuji "Těhotenský balíček", viz. ceník.

Od 1.1.2020 dochází ke změnám v úhradách ultrazvuku ze stran pojišťoven i v systému péče o těhotné před porodem.

Máte-li potvrzené těhotenství s tlukoucím srdíčkem Vašeho miminka, další kontrola bude v 11.-12. týdnu, tedy koncem třetího měsíce těhotenství. Do té doby je bohužel dnes vysoké riziko (asi 15%, i 20% podle různých zdrojů) samovolného potratu, proto se doporučuje radostnou zprávu příliš neříkat. Můžete mít pocity na zvracení, únavu, častější močení, lehké pobolívání v podbřišku jako před či při menses nebo ostré píchnutí obvykle n stranách, jak se natahují vazy držící dělohu. Bolesti ale nesmí být křečovité a nesmíte špinit či krvácet – jestliže toto nastane, musíte být vyšetřena a vyloučeno riziko samovolného potratu.

V 12-13.týdnu gravidity lze provést tzv. I. trimestrální screening k vyhledávání genetického rizika pro Vaše miminko. HNED po potvrzení těhotenství s tlukoucím srdíčkem Vašeho miminka se objednejte na tento screening. Není hrazen zdravotní pojišťovnou, proto nedostanete žádnou žádanku. URČITĚ doporučuji. Můžete se objednat např. Podolí (tel.296 511 422), Bulovka (26608/3298), Gennet (tel.: 222 313 000, 118, Kostelní 9, Praha 7),  www.fetalnimedicina.cz v Hloubětíně, Vinohradská nemocnice apod. Můžete se rovnou při absolvování screeningu objednat na tzv. Podrobné morfologické hodnocení plodu, viz.níže 20.týden.

11+0-13+0 tt: V této době se vystavuje v naší ambulanci těhotenská průkazka, dělají se odběry krve, přijďte na lačno (od půlnoci nejezte, nepijte, jen ráno se napíjte čisté vody, zejména máte-li s odběry problém). Průkazku noste neustále u sebe. Lze zakoupit těhotenský balíček.

Kontroly v ambulanci budou při normálním průběhu těhotenství každé 4-6 týdnů.

Upozorňujeme na možnost testování nejčastějších odchylek v počtu chromozomů DNA plodu z krve matky - např. test PRENASCAN nebo PANORAMA a další, informace naleznete na www.prenascan.eu, resp. www.panoramatest.cz. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění.

14+0: Musíte se zaregistrovat ve Vámi vybrané porodnici – věnujte pozornost webovým stránkám porodnic a dle toho se osobně do dané porodnice zaregistrujte/dostavte, pak může být pozdě!

20.týden: Pojišťovnou hrazený ultrazvuk na jen zcela základní anatomii plodu a jeho růst (počet končetin, tlukoucí srdce, uložení placenty) prováděný v ambulanci.

Je možné se objednat do specializovaných center (jako na I.trimestrální screeening) na tzv. podrobnou morfologii plodu, kde bude Vaše miminko velmi podrobně prohlédnuto a vyloučeno mnoho vad. Pojišťovny tento ultrazvuk nehradí. URČITĚ doporučuji.

24+0-28+0: Test na těhotenskou cukrovku. Posíláme do laboratoře Aesculab, musíte být na lačno. Bude Vám odebrána krev na lačno, pak za hodinu a dvě hodiny. Od půlnoci nejezte, pít smíte jen čistou vodu. Den před testem večer nejezte nepřiměřeně velké množství sladkostí či sladkého ovoce (hroznové víno, banány, meloun apod.), ale chovejte se jako obvykle. Žádanku dostanete předem při kontrole, je nutné se dle webu Aeskulabu objednat.

30+0-32+0: Ultrazvuk na růst plodu, polohu a uložení placenty hrazený pojišťovnou v naší ambulanci.

32+0-34+0: Kontrolní krevní obraz, zda nejste chudokrevná.

35+0-37+0: Odběr kultivace z pochvy na přítomnost Streptokoka. Při pozitivitě za porodu dostanete antibiotika intravenózně kvůli miminku.

36+0 kontroly po dvou týdnech do termínu porodu, kdy budete předána, neporodíte-li,  již do těhotenské poradny Vaší porodnice.

V tomto období je možné provést v ordinaci kontrolní růstový ultrazvuk ke zjištění eventuálního růstového opoždění miminka, k upřesnění jeho polohy, množství plodové vody. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění.

V porodnici po Vás budou chtít znát jméno a adresu dětského lékaře, kterého máte domluveného pro Vaše miminko. Budete-li mít problém s kojením, buď můžete konzultovat Vaši porodnici nebo Laktační ligu přes internet.

Četnost kontrol je různá u různých žen, ale zpravidla jednou za 4-6 týdnů, je-li vše v pořádku. Obvykle: 11., 16., 20., 25., 30., 33., 35., 37., 38., 39.týden. Vždy s sebou musíte mít moč, bude se měřit tlak a budete se vážit. Po porodu je pak kontrola po šestinedělí, je třeba se včas objednat nejlépe 2-3 týdny po porodu. Přineste s sebou, prosím, zprávu z porodnice.

Na začátku a na konci těhotenství absolvujte stomatologické vyšetření a po 20. týdnu těhotenství je třeba vyšetření u Vašeho praktického lékaře včetně EKG.

Máte-li zájem o náš těhotenský balíček, prosím přečtěte si informovaný souhlas, doplňte a přineste s sebou. Děkuji.

Pořiďte si alespoň jedno balení vitamínů, aby mělo Vaše miminko vše potřebné. Lze užívat i nepravidelně-při únavě, při nemoci Vašich blízkých a spolupracovníků. V ordinaci nabízíme multivitamín pro těhotné a kojící ženy Babyvit a Omega mastné kyseliny na vývoj mozku miminka, ideální je oba produkty střídat, více na www.panaceapraha.cz.

Všechny výkony nehrazené pojišťovnou: lze pak přímo na pojišťovně podat žádost o alespoň částečné proplacení. Ideálně do měsíce od zaplacení.

Zde je odkaz, co vše je pojišťovnou VZP hrazeno: www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/maminky/pro-tehotne-zeny-a-maminky

Přeji Vám a Vašemu miminku klidný a pohodový průběh těhotenství a porodu.

                                                                MUDr. Radka Vetešníková-Koubová